Már 250 ezren szálltak be a legnépszerűbb magyar nyugdíjtermékbe
Utolsó módosítás: 2018.06.11
Már több mint 250 ezer magyarnak van adókedvezményes nyugdíjbiztosítása. Mivel a nyugdíjpénztári tagok száma eközben 1,1 millió környékén stagnál, a NYESZ-számlák pedig 120 ezer környékére csökkentek, az utóbbi években a nyugdíjbiztosítás tekinthető a legnépszerűbb magyar nyugdíjterméknek. A magyar biztosítási szektor teljes díjbevétele 7%-kal emelkedett tavaly.
A MABISZ most ismertetett adatai szerint:
- a szektor díjbevétele tavaly 7,0%-kal növekedett (ebben pl. fióktelepek is benne vannak az MNB adataival ellentétben), ami nagyobb a GDP növekedésénél.
- Az életbiztosítások kisebb mértékben, mintegy 5%-kal emelkedtek, a rendszeres és az egyszeri díjak lényegében azonos mértékben (vagyis a korrigált díjbevételek is 5%-kal növekedtek).
- A nem-életbiztosítások 9%-kal bővültek, ami szintén megfelel az MNB statisztikáiból kiolvashatónak.
- Az életbiztosítási üzletágon belül az adókedvezményt élvező nyugdíjbiztosítások díjbevétele több mint 30%-kal nőtt, és elérte az 58,6 milliárd forintot (nagy többsége folyamatos díjas biztosítás), ebből 42 milliárd forint volt a unit-linked, vagyis befektetési egységhez kötött nyugdíjbiztosítás. 2017 végén már 251 ezer nyugdíjbiztosítási szerződéssel rendelkezett a lakosság, szemben az egy évvel korábbi 196 ezerrel.
Alábbi ábráink az MNB biztosításpiaci statisztikáit mutatják, ezek jól közelítik az MABISZ adatait, de nem teljesen azonosak velük (a MABISZ adataiban fióktelepek is benne vannak, ugyanakkor nem a teljes piac tagja a szervezetnek).
Így állunk a biztosítókhoz
A MABISZ és a Századvég közös bizalmi és elégedettségi indexet állított össze a biztosítási szektor számára - ismertette
Stefkovics Ádám, a Századvég igazgatóhelyettese. Évente országosan 1000-1500 fő telefonos megkérdezésével készítik a reprezentatív kutatást.
A BIBIX nevű bizalmi index azt méri egy 0-tól 100-ig tartó skálán, mennyire bízik a teljes lakosság a biztosítókban, az elégedettségi indexek pedig a valamilyen biztosítással rendelkezők elégedettségét mérik a kötelező biztosításokra (kgfb) és minden más biztosításra vonatkozóan.
Jó hír a piac számára, hogy a 2015-ös 44,6-ról, a 2016-os 48,4-ről és a 2017-es 48,8-ról mára 52,4-re emelkedett a BIBIX értéke, vagyis a lakosság biztosítók iránti bizalmának mérőszáma. A konjunktúra mellett a biztosítási piac szabályozásának a szigorodása is szerepet játszhatott ebben. Az első helyen egyébként a rendőrség és a bíróság állnak, a biztosítók a bankokhoz hasonlóan a középmezőnyben helyezkednek el. Az Országgyűlés iránti bizalom némileg alacsonyabb, a brókercégek pedig sereghajtók a maguk 25 körüli pontjával.
Az elégedettségi index nem változott jelentősen az elmúlt években. A kgfb-vel 100-ból 77-en elégedettek, még a károsultak esetében is viszonylag magas, 68 az elégedettek aránya. A kgfb-n kívüli biztosítások esetében is 77 körül áll a mutató, enyhe növekedés figyelhető meg az elmúlt években.
forrás: portfolio.hu